augustyn
augustyn

Jak i dlaczego?

 Co powinien przygotować Kient?

Idealną sytuacją jest, kiedy Klient przygotuje logo firmy (najlepiej w postaci wektorowej), ewentualnie inne materiały systemu identyfikacji wizualnej. Dobrze jest zastanowić się jak ma „działać” serwis i rozrysować proponowaną strukturę serwisu. Potrzebne będą materiały, które mają się na stronie znaleźć. Oczywiście im więcej w postaci elektronicznej tym lepiej.

 Czy jest gwarancja na serwis?

I nie i tak. Robię najlepiej, jak umiem, a bywa różnie. Za swoje błędy odpowiadam i nie będę unikał ich poprawienia. Bądźmy jednak rozsądni. Moje usługi nie kosztują tyle, żeby oczekiwać obsługi do końca życia. Nie jestem też winien temu, że świat sie zmienia.

 Czy można zrobić stronę na facebook'u?

Można, ale lepiej wynająć kogoś innego. Ja unikam ...

 Dlaczego strona się nie otwiera?

Strona powinna otworzyć się po wpisaniu pełnego poprawnego adresu w pasku adresu przeglądarki. Pasek wyszukiwania w katalogu Google, Onet i inne to nie jest to samo, co pasek adresu, który jest zazwyczaj najwyżej położonym w przeglądarce polem, gdzie można coś wpisać.

Adres powinien być wpisany dokładnie, każda literówka powoduje błąd. Pomijając specyficzne sytuacje, można przyjąć, że w adresie nie występują spacje, polskie znaki (domeny ze znakami narodowymi to wciąż ciekawostka), przecinki i inne znaki nie będące literami. Na niektórych serwerach można próbować różnicować adres: bez lub z www. z przodu.

 Dlaczego strony nie można znaleźć w wyszukiwarce?

Mówiąc wyszukiwarka mamy w tej chwili na myśli właściwie Google, które zdominowały sieć. Zarejestrowana właśnie domena, dla której zostaje stworzony serwis, po zgłoszeniu do katalogu Google może być do niego dodana nawet po kilku tygodniach. Następuje wtedy tzw. indeksacja i nazwa zaczyna pojawiać się jako wynik wyszukiwania Google.

Aby strona pojawiała się wynikach wyszukiwania po wpisaniu określonego słowa (np. nazwy naszej branży) strona musi być poprawnie zrobiona (o to ja sie staram) i „wypozycjonowana” na to słowo. Pozycjonowanie, czyli praca nad tym, aby nasza strona pojawiała na jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania, to w tej chwili bardzo szeroka dziedzina, dlatego tę usługę wykonuje firma partnerska, specjalizująca się w pozycjonowaniu i promowaniu serwisów w mediach społecznościowych.

 Gdzie zostaje umieszczona strona?

Nie prowadzę usług stricte hostingowych, jednak w ramach zlecenia gratis wyszukuję odpowiednie firmy hostujące, doradzam oraz pomagam w zakupie i konfiguracji tego typu usług.

Możliwe jest też utrzymanie strony w ramach hostingu posiadanego przeze mnie, w mojej domenie, pod adresem: www.TWOJA_NAZWA.augustyn.info.pl.

 Ile kosztuje wykonanie serwisu?

Nie wiem. To zależy jaki serwis. Jak ma wyglądać? Co ma robić dla właściciela? Co ma robić dla oglądającego? Jeśli ustalimy takie rzeczy to ustalimy, jaki to nakład pracy a tym samym koszt.

 Jak długo trwa wykonanie serwisu?

Jest to uzależnione od rodzaju serwisu. Maksymalny czas wykonania nie jest niczym ograniczony, a zależy także od tego, kiedy otrzymam materiały niezbędne do wykonania pracy czyli również od zaangażowania Klienta. Szacowany czas i umówione wiążące terminy zapisywane są w umowie.

 Pod jaką nazwą zostaje umieszczona strona?

Nie prowadzę rejestracji domen ale pomagam lub kupuję w imieniu Klienta ustalone domeny.

Jeśli serwis zostanie umieszczony w mojej domenie (gratis), otrzyma adres: www.TWOJA_NAZWA.augustyn.info.pl

 Pozycjonowanie?

Tak, ale nie ja. To teraz właściwie odrębna branża, której nie chcę dotykać, bo mi się z polityką kojarzy.